Masz trądzik – dbaj o cerę

Wiele osób błędnie kojarzy trądzik, jako problem osób młodych, przechodzących przez okres dojrzewania, niestety ta przypadłość dotyka coraz częściej osób dorosłych. Walka z trądzikiem może trwać bardzo długo, poza leczeniem dermatologicznym, ważna jest też odpowiednia pielęgnacja cery. Jak dbać o cerę trądzikową? Czego unikać? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest spowodowany trądzik?

Istnieje kilka rodzajów trądziku, najpopularniejszy jest tzw. trądzik młodzieńczy, który dotyka większość dziewcząt i chłopców w okresie pokwitania, jednak w niektórych przypadkach trądzik pospolity (acne vulgaris) nie ustępuje wraz z osiągnięciem dojrzałości fizycznej. Trądzik pojawia się wtedy, gdy gruczoły łojowe są nadaktywne i produkują większą ilość sebum, niż jest potrzebna do ochrony skóry. Trądzik może być spowodowany nadmiernym przesuszeniem i podrażnieniem skóry, która jest wtedy bardziej podatna na wszelkie zmiany bakteryjne.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa poza leczeniem dermatologicznym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy stosować specjalne kosmetyki, dedykowane dla skóry dotkniętej trądzikiem. Nie wolno stosować kosmetyków komegennych- czyli takich, które zatykają pory oraz takich, które zawierają tłuszcze.

W przypadku cery trądzikowej konieczne jest jej częstsze mycie niż w przypadku normalnej cery, czynność tą powinno się wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie przy użyciu antybakteryjnego żelu do mycia, kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, trzeba myć twarz też za każdym razem, kiedy się spocimy. Myć twarz należy delikatnie, nie wolno jej szorować, tak samo, jak podczas wycierania jej, nie należy trzeć twarzy mocno ręcznikiem, ponieważ to może ją dodatkowo podrażniać.

Warto zainwestować w tonik antybakteryjny, jednak taki, który nie zawiera alkoholu, ponieważ ten może wysuszać skórę. Wybór toników antybakteryjnych jest duży, możemy ich poszukać w drogerii lub poprosić o pomoc farmaceutę w aptece, przemywać skórę tonikiem możemy kilka razy dziennie.

Cera trądzikowa wymaga nawilżania, najlepiej stosować w tym celu lekkie kremy, mogą mieć właściwości matujące, nie należy używać tłustych kremów, ponieważ te mogą tylko pogorszyć stan i wygląd cery. Możemy również stosować maseczki, najlepiej raz w tygodniu, te, przeznaczone dla cery wrażliwej, mogą zawierać glinkę.

Kobiety, które borykają się z trądzikiem, powinny zakupić też specjalne kosmetyki do makijażu (podkład, puder), przeznaczone do cery trądzikowej, nie należy zbytnio maskować pryszczy i zmian. Zarówno pierwsze, jak i drugie nie są estetyczne, jednak nadmierne maskowanie ich kosmetykami, powoduje zatykanie się porów i w efekcie pryszczów może być jeszcze więcej.

Kiedy mamy problem z trądzikiem nie powinniśmy przebywać zbyt długo na słońcu, ponieważ to może powodować przesuszenie i podrażnienie skóry, podobnie jak stosowanie peelingu, zwłaszcza gruboziarnistego. Nie należy też używać zwykłego mydła, gdyż ono wysusza i naciąga skórę.

Dodaj komentarz