Dlaczego nie warto wyciskać pryszczy?

Trądzik jest nieprzyjemną dolegliwością, z którą borykają się zarówno większość nastolatków, jak i osoby dorosłe. Pryszcze, spowodowane przez trądzik wyglądają nieestetycznie, co niestety może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i być przyczyną wstydu oraz kompleksów. Pryszcze mają to do siebie, że chcemy się ich jak najszybciej pozbyć, a to najlepiej osiągnąć przez ich wyciśnięcie, jednak wszędzie słyszymy, że pryszczy wyciskać nie wolno, czy jest to prawdą?

Niestety tak. Wyciskanie pryszczy, zamiast zniwelować problem, może go jedynie pogorszyć. Dlaczego? Zacznijmy od dłoni, choćbyśmy myli je nawet kilkadziesiąt razy dziennie, zawsze będzie się na nich znajdować dużo bakterii. Kiedy wyciskamy pryszcze, bakterie te mogą bez problemu wędrować po twarzy, co może powodować powstanie jeszcze większej ilości zmian. Nawet kiedy tuż przed wyciskaniem nie tylko umyjemy, ale i nawet zdezynfekujemy ręce i wydaje się nam, że nie ma możliwości, aby więcej baterii rozprzestrzeniło się po twarzy, jesteśmy w błędzie. Bakterie znajdują się również w pryszczach i wyciskając je, możemy drobnoustroje roznieść po całej twarzy.

Wyciskanie pryszczy sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zmian ropnych oraz pojawieniem się stanów zapalnych skóry. Dlaczego? Wyciskając pryszcze, pozbywamy się tylko ich zewnętrznej części, a „reszta”, która znajduje się na trzonie włoska (gdzie powstają pryszcze), jest jedynie spychana dalej, do głębszych warstw skóry, co powoduje tylko większą produkcję sebum. Zatem bakterie dalej szarżują pod skórą i prędzej czy później pomogą powstać nowym, niechcianym pryszczom.

Nieodpowiednie wyciskanie pryszczy, może doprowadzić do przerwania tkanki łącznej, czyli skaleczenia skóry, a każde skaleczenie może goić się długo. Wyciskanie pryszczy może powodować pojawianie się blizn, które w niektórych przypadkach mogą pozostać z nami na całe życie.

Czym jeszcze może skutkować wyciskanie pryszczy? Na przykład powstaniem przebarwień, może mieć to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy podrażnioną poprzez wyciskanie, skórę narazimy na nadmierne działanie promieni słonecznych.

Paradoks wyciskania pryszczy polega na tym, że o ile wyciskamy, by pryszczy się pozbyć i cieszyć się czystą cerą, to skutek jest zgoła odwrotny, ponieważ wyciśnięty pryszcz goi się znacznie dłużej niż ten, któremu damy spokój i pozwolimy mu naturalnie, z biegiem czasu zniknąć.

Jak zatem widać, nie warto wyciskać pryszczy, zabieg ten, jeżeli już bardzo chcemy pozbyć się pryszczy, możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym. Kosmetyczka wykona oczyszczanie twarzy prawidłowo, odpowiednio przygotuje skórę, pozbędzie się pryszczy i dokładnie zdezynfekuje naszą cerę. Oczyszczanie twarzy warto jednak, zwłaszcza w przypadku ciężkiego trądziku skonsultować z lekarzem dermatologiem, w większości przypadków nie powinno się go wykonywać częściej niż raz na pół roku.

Dodaj komentarz